Povaha plemene

Nejdůležitějším předpokladem k porozumění rhodéským ridgebackům je znalost jejich povahy. Jsou to psi s velmi silnou vůlí a dobře vyvinutým smečkovým instinktem. Protože jen málo rhodéských ridgebacků dnes může žít ve smečkách, lidská rodina se stala jejich "smečkou". Každá smečka musí mít svého vůdce. Vůdcem musíte být vy, ne pes. Pokud budete zastávat vedoucí úlohu, bude mít váš pes minimum problémů s chováním. Jestliže dovolíte svému psu, aby "mluvil" do chodu domácnosti, nepříjemností budou spousty.

K tomu, abyste se stali vůdcem smečky, nemusíte vynikat nad psem po fyzické stránce. Ve skutečnosti rhodéský ridgeback nesnáší bití, a jestliže ho podle jeho názoru nespravedlivě potrestáte, dlouho Vám to nezapomene. U tohoto plemene je velmi důležité naučit se komunikovat se psem a rozpoznat jeho signály. Tón Vašeho hlasu je nejužitečnější nástroj a FUJ! je Váš nejužitečnější povel. Řeknete-li Fuj! ostře a hlubokým hlasem, štěně se okamžitě zastaví a podívá se na Vás. Pak máte příležitost napravit situaci. Ridgebackové odpovídají na klidné, tiché instrukce a chování, jakmile vzbudíte jejich pozornost. Naučte se být dr. Jekyll a pan Hyde svým hlasem a řeč těla pro Vás bude velmi užitečná.

Navzdory popisům, jak jsou báječní k dětem, ridgebackové podobně jako ostatní psi, jsou jen natolik báječní, nakolik jsou vycvičeni. Děti, které pobíhají, ječí, mávají rukama a vyvolávají honičku, se mohou dostat do situace, která může mít nebezpečné důsledky. poučení dětí a výcvik psů je nezbytnou součástí chovu rhodéského ridgebacka.

Tito psi mohou být velmi ochranitelští vůči své rodině, zvláště vůči rodinnému vozu. Nedovolte nikdy nikomu, aby vstrčil prst nebo ruku do auta okénkem. Pes může vašemu vlastnímu dítěti dovolit úplně všechno, ale když přijde dítě vašich přátel, náhle zjistíte, že tohle zvíře jste předtím nikdy neviděli. Pes ochraňuje jen "své" dítě, ostatní považuje za cizí a podle toho se chová.

Před tím, než se rozhodnete koupit, nebo adoptovat rhodéského ridgebacka, navštivte několik chovatelů. Porozhlédněte se po psovi s dobrou povahou, který byl vychován mezi dětmi a zvířaty. Čím aktivnější je pes mimo dům, tím pravděpodobnější je, že je dobře socializovaný a má pevný charakter. Váš ridgeback bude laskavý, oddaný společník, který nemá chuť být sám. Jestliže zavíráte svého psa do prádelny, sklepa nebo garáže, může vám to přinést spoustu problémů s chováním. Pes neví, že to děláte pro jeho bezpečnost, ví jen to, že jej oddělujete od těch, které miluje. Při používání klece nebo malé ohrazené plochy v místnosti, kterou nejčastěji využíváte, bude omezený, ale ne oddělený od Vás. Když nejste doma, je na známém místě se známým pachy a ví, že tu nejste. Většina psů bere tuto příležitost k velmi zaslouženému nerušenému zdřímnutí.

Další výraznou vlastností rhodéského ridgebacka je jeho silná touha po osobním pohodlí. Jakmile se usadí na pohovce nebo ve vaší posteli, jen velmi zdráhavě je opustí! Jestliže váš pes nesleze, když mu řeknete, a dokonce chňapá nebo vrčí, je to jasné znamení, že je v právu on, ne vy. Jestliže sdílíte své pohodlí s ním, ujistěte se, že pochopil, že vy tam jdete první.

Před pořízením štěněte si naplánujte, kdy a kde budete schopni cvičit a hrát si se svým psem. Také počítejte s možností seznámit ho s dalšími psy bez ohledu na plemeno. Ridgebackové jsou velmi družná zvířata a potřebují, aby byli velmi brzy seznámeni s dalšími psy a jinými zvířaty, aby se mohly vyvinout jejich sociální dovednosti. Tito psi jsou tak velcí a tak rychlí, že jim nesmíte tolerovat žádný druh agresivity ani vůči lidem, ani vůči psům. Ridgebackové jsou ochotni zapojit se do každé aktivity, kterou si dokážete představit. I když nepotřebují velké množství fyzické námahy, vyžadují neustálou mentální stimulaci. Účast na některé z mnohých organizovaných činností přístupných psům (jako jsou výstavy, soutěže agility, coursingy, dostihy) je výborným způsobem, jak se setkat s dalšími majiteli, jejich psy a mít se svým psem nádherné zážitky. Dlouhé procházky lesem nebo honička po pláži může být rovnocennou odměnou. Jen pamatujte, že váš pes nebude spokojený odložený v zahradě čtyřiadvacet hodin každý den.

Jestliže se cítíte na to, že můžete zacházet s aktivním, energickým psem, který neustále zkouší vás přechytračit, je to plemeno pro vás. Ne každý je vhodným vlastníkem ridgebacka a toto plemeno není dobrou volbou jako první pes.

Zdroj: Ann Chamberlainová – Rhodéský ridgeback