VRH "A" 2020

VRH "A"

VRH / LITTER "A"

porod 2.9.2020

narozeno 10 štěňátek (2 / 8) – 2 kluci a 8 holek. Čtyři holčičky se narodily bez ridge, ostatní štěňátka se jeví jako standard. Ve vrhu nemáme dermoid sinus, žádný zálomek na ocásku, min. bílé barvy.

Iman Blake Giulia z Valdštejnských lip
Candidate od Czech Champion
x
Kangelani's Sadiki By Red

Junior Club Winner RRCH 2018, Junior Specialthy winner RRCH 2018, Junior Champion SK, HU, CACIB,BOB, Candidate on Interchampion, Champion SK, HU

1.den života

Iman je jako máma dokonalá. Porod i následnou péči o narozená miminka zvládá velmi dobře. Miminka jsou velice vitální a mají se čile k světu. Prozatím jen jí a spí a nabírají síly. Porodní váhy všech miminek byly kolem 500 g. Štěňátka mají krásné tmavé barvy a mají min. bílých znaků.

4.den života

Miminka zažila svůj velký den a měla první velké focení a staly se z nich modelové a modelky. Udržet je chvíli v klidu tak, aby se dala nafotit, chtělo velkou trpělivost a byla jsem u toho pěkně zpocená, ale výsledek stojí za to. Fotky fotil náš kamarád Michal Fianta a pomáhala nám i jeho žena Verča. 

Pokud máte zájem o štěňátko z naší CHS, neváhejte nás kontaktovat. Máme volné 2 kluky a 2 holky.


11. den života

Naše miminka mají za sebou 11. den svého života. I když jsou při jídle velmi vitální a dravá, tak většinu času ještě prospí, nabírají síly a když jsou vzhůru, tak se řádně krmí a vysávají svoji mamku Iman. Měly by se nám začít otvírat očka, ale prozatím je mají všichni ještě zavřené. Mám pocit, že když vlezu do bedny, tak po čichu mě již poznávají a snaží se na mne dostat. Také krásně přibývají na váze a pomalu se blížíme ke kilové metě. Imanka se i nadále o miminka vzorně stará a já se starám o její komfort.


17. den života

Čas letí jako bláznivý a naše mimina budou mít za chvíli začínat třetí týden života. Během 14 dní se ze spících válečků, které jen jí a spinkají, mění na pobíhající tvorečky, kteří nejvíce hledají , kde mají maminku s mlíčkem. Jinak začínají chodit a pohybovat se po nožičkách a i když to není ještě 100%, snaží se co můžou na těch nožkách udržet. Je to občas velmi vtipné, protože padají jednou doprava, jednou do leva, ale znovu se staví a pochodují po bedně. Začínají také vnímat sami sebe, takže se vzájemně olizují a okusují, štěkají a vrčí na sebe. Už vidí všichni a začínají i dobře slyšet. Rostou nám pomaličku také zoubky, tak od třetího týdne zkusíme přidávat mlíčko už z misky. Dosavadní pokusy s krmením z misky znamenalo víc mlíčka na štěňátkách, než v bříšku a mléko všude :))) Ale to vše přijde a už se těším, až začnou sami pít příkrmy z misky. V pondělí nás čeká první odčervení a jsem zvědavá, co vše budou ve třetím týdnu života umět.


3. týden života - 27.9.2020

Končíme 3 týden života a začínáme 4. týden. Je to strašný rozdíl. Zatímco ve druhém týdnu se otevírají očka a miminka se pomalu pohybují po bedně, během třetího týdne mají oči plně otevřené a vidí, rozlepí se i ouška a tak i krásně slyší, takže nám skončilo hlasité mluvení, pokud mimina spí, abychom je nevzbudili Protože jejich jediným zájmem v bdělém stavu je, se hodně napapat, pak chvíli pozlobit sourozence, tzn., vrčet a okusovat sourozence a za chvíli opět všichni spokojeně usnout a nabírat síly a růst. A rostou opravdu před očima. Prozatím mají jen malé zoubečky, tak nemají ještě tendenci kousat, tak jsou momentálně k umuchlání a hodně toho využívám a mazlím a mazlím. Také přikrmujeme kozím mlíčkem a zatímco první příkrmy byly spíše o koupelích v kozím mléce, tak teď už papkají úplně vzorně a celou miskou sní během pár minutek.

Miminka už také mají svá jména, která všechna začínají na "A" a holčičky se budou jmenovat :

Arwen Nilaja Ghaniyah, Asabi Nilaja Ghaniyah, Aquilah Nilaja Ghaniyah, Ayana Nilaja Ghaniyah, Abal Nilaja Ghaniyah, Amy Nilaja Ghaniyah, Arya Nilaja Ghaniyah a Alika Nilaja Ghaniyah.

A kluci mají také vybraná jména: Ayron Sanyu Ghaniyah, Akin Sanyu Ghaniyah

Po té, co jsme měli všechny štěňátka zarezervována, nám po pár zrušených rezervacích, zůstávají dvě standardní holčičky, jedna bezričová holčička a jeden zelený chlapeček volní a budou vyhlížet své nové páníčky.


Konec 4. týdne života - 30.9.2020

Na konci 4. týdne měla naše miminka návštěvu – přijela za nimi teta Vlaďka Hovorková, aby je pěkně nafotila. Docela se u toho zapotila, protože na chatě je prostě osvětlení, jaké je a na nějaké velké focení zde nejsou moc dobré podmínky. Proto jsem ráda, že focení za mě vyšlo na jedničku a miminka mají krásné fotky. Po zrušených rezervacích jsou všechna štěňátka opět rezervována a troufám si říci, že snad ještě lepšími pánečky.


5. týden života - 3.10.2020

5. týden života probíhá neuvěřitelná proměna štěňat. Z kuliček, které se sotva pohybují, pořád padají, hodně spí a mezitím jen jí, se stávají malí pejsci, kteří na sebe vrčí, okusují se, štěkají a trošku i zlobí. Také hodně čůrají a protože přecházíme z kojení na granulky a kozí mlíčko s ovesnými vločkami a piškotkami, tak i hodně kadí. Což pro nás znamená dát si několikrát denně rajony, aby byly štěňata v čistém prostředí. Dokonce někdo už i hlídá, protože když šel páníček nad ránem ze schodů dolů, tak se z bedny ozvalo vrčení a někdo 2x štěknul. No hodně srandovní slyšet, jak ti malí tvorečkové jsou schopni, už v tomto věku hlídat.

Díky krásnému slunečnému víkendu jsme prcky vytáhli několikrát ven. Mě hrozně překvapili, protože jsem si myslela, jak budou trošku vystrašeni z toho velkého prostoru kolem sebe a oni si naopak neuvěřitelně hrdě vykračovali po trávníku a vůbec ničeho se nebáli. myslím, že si to hodně užili, protože během pár minut zase poodpadávali a spokojeně usnuli už v pokoji v pelíšku. Také měli náročnou sobotu, protože přijeli 4 návštěvy a tak to bylo pro ně trošku náročné a poslední návštěva přijela za účelem focení mimin venku a mazlení. Takže za krásné fotky moc děkuji našemu kamarádovi Michalovi Sedláčkovi a jeho přítelkyni Zuzce, kteří přivezli i dárečky pro miminka a také potřebné věci přímo pro štěňátka. V neděli pak přijela poslední návštěva na poslední volnou holčičku a jak se říká, to nejlepší na závěr. Za všechny návštěvy miminek jejich budoucími majiteli moc děkujeme a doufáme, že se všechna naše miminka budou mít v nových rodinách moc fajn.


6. Týden života - 11.10.2020

Za chvíli za námi bude 6. týden života našich štěňátek. Už to nejsou žádné malé kuličky, ale dokonalí malí pesani. Pravidelně chodí ven, protože tomu počasí prozatím nahrává a jsme rádi, že se venku můžou pořádně proběhnout a pěkně prozkoumávat své okolí. Už na ně také musíme dávat pořádný pozor, protože jsou čím dál aktivnější a ve svém zkoumání okolí se odvažují čím dám tím dále od chaty. Dětičky dostaly také parádní tunel, který jsme hned v sobotu vyzkoušeli a nemělo to chybu. Nikdo se nebál a statečně tunelem procházely, někteří ho chtěly zdolat i vrchem. Také jsme měli velkou socializaci s dětmi a musím ty malé zrzavé kuličky pochválit, že je šetřily a děti neutrpěly žádnou újmu na těle a ani na zdraví. Imanka má o starost méně, protože je kojí tak 1x denně. Už jsou to malé piraně, které se na ni vždy vrhnou a to Iman vydrží opravdu jen chvíli. Krásně papají granulky a večer mívají jídelníček zpestřen syrovým hovězím masíčkem s kozím mlékem. Sem tam dáváme také jogurt s kozím mlíčkem s piškotkami, nebo ovesnými vločkami.

V týdnu nás čeká 1. očkování a také čipování, tak už budou všichni označkováni a o víkendu bude další focení a také očekáváme kontrolu vrhu od naší paní poradkyně chovu Evičky. Všechna miminka mají své pánečky, kteří se jich už určitě nemůžou dočkat.:)


7. Týden života - 18.10.2020

A pozvolna jsme se dostali do 7. týdne života našich "Áček". Všechna miminka měla tento týden dobrodružnější, protože je čekalo čipování, první očkování, focení a následně závěrečná kontrola vrhu naší paní poradkyní. Můžu říct, že všechna miminka zvládla očkování levou zadní a jen u čipování jich pár zaplakalo, když jim šel čip pod kůži. Přece jen je ta jehla silnější, tak to trošku víc bolelo. Ale vesměs byli všichni stateční. Také jsme je po delší době vážily, kvůli správnému nadávkování posledního odčervení a 5 dětiček mělo nádhernou váhu přes 5,2 kg a dalších 5 mělo váhu 4,8 kg.

Zodpovědně můžu říct, že se tito prcci prozatím ničeho nebojí a ještě se ani neprojevili jako malí ridgebackové, protože jim momentálně nevadí ani mrholení a chladnější počasí. Směle vybíhají cca 3-4x denně ven a rozutečou se po celém pozemku chaty. Myslím, že jim parcela začíná být malá a největší radost jim momentálně dělá, plazit se pod smrčky ven z parcely. Takže hlídání 10 zrzavých kuliček, které se rozutečou do všech stran kolem chaty, je docela náročné. Jsem zvědavá, kdy je budu lovit u sousedů a máme jediné štěstí, že tu teď žádní nejsou. Imanka to má strašně těžké, protože když je dole na zemi, tak pokud na sobě nemá tričko a trenky, tak největší zájem prcků je se na ni přisát, což se jí už vůbec nelíbí, takže před nimi pořád prchá a nejštastnější je, když jsou zavřený v ohrádce a ona se může volně pohybovat. No musí to vydržet ještě 10 dní, kdy se začnou dětičky rozutíkávat do nových domovů.

V sobotu za námi přijely tety fotografky a pomocnice a štěnda čekalo velké focení. Jako 4 lidi na focení 10 dětiček byl myslím optimální počet. Mimina to zvládla na jedničku a jen si musíme počkat, než budou fotečky upraveny, abych je sem mohla vložit.

A v neděli dojely další tety a z toho jedna teta – naše poradkyně chovu, aby mimina opět prošla velkou kontrolou vrhu, zda se někde něco nevyvrbilo špatně. A opět se ukázalo, jak jsou skvělý, protože se nikdo kontrole nevzpíral, všichni se nechali pořádně prosahat, zda-li se někde neobjevil DS, kontrolovaly se zoubky, ocásky kvůli zálomkům a blokům, bílá barva. A výsledek??

Imanka a Sadiki nám nadělily 10 nádherných a zdravých štěňat. 4 holčičky se narodily bez ridge na zádech – Petr jim dal označení "Bezinky," ale jinak jsou dokonalé, takže budou mít v Průkazu původu označení nestandard a jsou vyřazeny z chovu. Zbylých 6 štěňat – 4 holčičky a 2 kluci je standardních a my z toho máme obrovskou radost!

Takže milý nový páníčkové, už stříhejte metr a některým už za 10 dní budou ty zrzavé malé kuličky dělat radost.


V sobotu 17.10.2020 za námi na chatu přijely tety Zdeňka Lazárková, Marta Ryšavá a Žaneta Havlíčková, aby se pokusily vyfotit všech 10 štěňat a udělat jim pěkné fotečky na prezentaci, jak krásně vyrostli. První problém, na který tady na chatě pořád narážíme, je špatné osvětlení. Proto jsme se rozhodli, že si uděláme malý fotoateliér nahoře v ložnicích, kde toho světla je nejvíce. Holky daly hlavy dohromady a vymyslely a dovezly pěknou podzimní dekoraci a mohli jsme začít. U focení hlavinek jsme se dost nasmáli, protože jsme museli dělat šílené psí kusy, aby se štěnda koukala min.na fotografku Martu. Zdenička je nosila zespodu a my se Žanetou jsme se prostě strašně pitvořili :))). No takže u hlavinek jsme se trošku zapotili. Vzhledem k tomu, že jsme jim u focení sundávali obojky, tak na druhé kolo a to postojovky jsem už štěňata do patra musela nosit já. Byla to i trochu zkouška pro mne, zda je bez rozlišovacích oboječků poznám. Tak udělala jsem jeden přehmat, kdy jsem si nahoru nesla Arynku – tyrkysku a myslela jsem si, že si nesu Arwenku – hnědou, naši holčičku. Na omyl jsem přišla hned, protože Arynka má malou bílou náprsenku, jako jediná z vrhu. U ostatních štěňat jsem šla už na jistotu. Focení postojovek bylo rychlé a naši malí zrzečci stáli jako profíci. Také jsme se pokoušeli v sobotu vyfotit celou bandu na stole dohromady. Marta udělala snad 30 fotek, ale ani na jedné se nedívalo všech 10 štěňat dopředu. Tak jsme to zabalili a mimina měla pro sobotu splněno.

V neděli poté přijely další dvě tety a z toho jedna byla naše paní poradkyně chovu, Evička Humlíčková. Štěňata prošla opět zevrubnou kontrolou a byl pořízen zápis z kontroly vrhu. Štěňata byla pochválena, protože se nechala krásně prohmatat a zkontrolovat zoubky a vůbec neprotestovala. Závěr kontroly byl ten, že se Imance a Sadikimu narodila; krásná mimina. Pouze 4 holčičky nemají ridge, ostatních 6 štěňátek je standardních – tzn., že ve vrhu nemáme žádný dermoid sinus, žádný zálomek ani blok na ocásku, minimum bílé barvy a všichni mají nůžkový skus. Také jsme se na druhý pokus pokusili štěnda opět venku vyfotit všechny dohromady a protože nás bylo o jednu navíc, tak se nám to i podařilo.

Mám z tohoto vrhu nesmírnou radost, protože kromě toho, že jsou zdraví, jsou i krásný a neuvěřitelně milý a pohodoví. Umí trochu pozlobit a vzájemně se mezi sebou hlavně perou, ale reagují na zákazy, kromě kytek venku nám nic nezničili a ani tolik nekoušou. Hlavně se všichni chodí za námi mazlit, takže už teď je mi úzko, že od pondělí začnou odcházet do nových domovů.